Starostlivosť o živý vianočný stromček

Úsmev ako dar

Každá vec, či už živá alebo neživá, potrebuje aspoň minimálnu starostlivosť. Preto sme sa rozhodli Vám uľahčiť starostlivosť o vianočný stromček krátkym manuálom. Obsahuje jednoduché rady, ktoré ak budú dodržané tak vianočný stromček s Vami bez najmenších problémov prežije celé Vianočné obdobie. Jedna vec je ale zo všetkého najdôležitejšia. Voda. Pravidelné zavlažovanie vianočného stromčeka čistou vodou je pre jeho trvácnosť nevyhnutné.

  1. Stromček je po prinesení domov vhodné trochu spíliť avšak to my spravíme za Vás v deň doručenia.
  2. Odporúčame stromček ihneď po prevzatí ponoriť do nádoby s vodou. Čo sa týka balenia, nechajte ho pokojne v sieťke až do Vianoc, bude sa Vám jednoduchšie inštalovať do stojana.
  3. Ideálne je nechať stromček čo najdlhšie v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobovať postupne. Odporúčame vyhnúť sa rýchlemu preneseniu stromčeka z exteriéru, kde môže byť mínusová teplota do interiéru, kde je teplota väčšinou okolo 20°C a viac. Utrpí totiž teplotný šok. Najlepšie riešenie je nechať ho napr. v garáži, na chodbe alebo na nejakom mieste, kde nie je mínusová teplota a stromček sa tam ľahšie aklimatizuje (prechodné štádium).
  4. Veľmi potrebné je pravidelne dopĺňať vodu do stojana, ktorý slúži zároveň aj ako zásobník vody. Čím väčší stromček a čím vyššia teplota v interiéri, tým bude mať stromček väčšiu spotrebu vody. Odporúčame kontrolovať a dopĺňať zásobník 2 - 3 krát do týždňa. Zaberie Vám to 2 - 3 minúty ale Váš stromček to určite veľmi ocení.
  5. Veľmi dôležité je miesto v interiéri, kde Váš stromček umiestnite - ideálne je nájsť mu miesto čo najďalej od radiátora, ventilátora, klimatizácie či krbu, pri ktorých sa môže stromček oveľa rýchlejšie vysušiť.
  6. Ak vlastníte zvlhčovač vzduchu, je ideálne ho umiestiť nedaľeko stromčeka, zaručene tým zvýšite trvanlivosť a sviežosť stromčeka.
  7. Na záver ešte jeden mýtus:

"Najlepšie je kúpiť si vianočný stromček až tesne pred Vianocami." Opak je však pravdou.

Väčšina voľne predávaných stromčekov je tak či tak už okolo polovice novembra vypílená a pre stromček je najlepšie, ak sa čo najrýchlejšie dostane do nádoby s vodou a na spomínané prechodné miesto kde sa môže aklimatizovať.